Pokud máte pocit, že se názory na to, kdy s příkrmy začít, liší, ještě jste se pravděpodobně nezajímali o to, jak a čím začít. Existuje spoustu názorů, kdy potravinu zavést, dnes se však odborníci shodují na tom, že přílišné oddalování zavádění potravin je spíše na škodu. 

Dětské příkrmy ze zeleniny

Jako první se doporučuje začít se zeleninou. Cílem prvních příkrmů je ochutnávat a naučit se na lžičku, proto dítě po příkrmu dokojte nebo mu dejte UM. Jak brzy se dostanete na celou dávku příkrmu 150–200 g, závisí na dítěti, většinou to trvá měsíc. Dítě se zeleninou seznamujeme postupně a každý nový druh zeleniny podáváme samostatně 3 dny, aby se případně projevila alergická reakce.

Snažte se příkrm podávat vždy ve stejnou dobu kolem oběda. Buďte trpěliví a vyhraďte si na příkrm čas, nikam nespěchejte. Na dítě mluvte, motivujte ho, ale příliš ho nenuťte. Na lžičku dávejte malé množství příkrmu a vložte ji na střed jazyka. Se zvyšující se dávkou příkrmu se bude postupně snižovat kojení až nebude potřeba vůbec.

JPokud dítě příkrm úplně odmítá, je možné, že na něj ještě není připraveno. Buď dítěti můžete dát čas a zkusit příkrm za nějakou dobu nebo můžete do příkrmu druhý den přidat mateřské mléko. Někdo také kojí ještě před příkrmem, aby dítě bylo klidnější, pak dá příkrm a dokojí, některým dětem naopak vyhovuje, když jsou hladové.

JPokud dítě ani druhý či třetí den nic nesní nebo příkrm vyblinká, rozhodně nemůžete příkrm považovat za zavedený a přejít na další druh zeleniny. Střídáním různých druhů zeleniny ničeho nedocílíte. Chce to ještě čas. 🙂

Doporučená zelenina

Pořadí

Když se řekne první příkrm, většina lidí si představí rozmixovanou mrkev. Bylo totiž zvykem začínat příkrmy mrkví. Dnes se ale hlavně kvůli dobré stravitelnosti a absenci alergenů doporučuje začínat příkrmem z dýně nebo příkrmem z cukety. Rozmixovaná dýněcuketa mají nasládlou chuť, a hlavně vodnatou konzistenci, která dítěti může připomínat mateřské či umělé mléko.

Příprava zeleninových příkrmů

Každému druhu zeleniny se budeme věnovat samostatně.
Postup je však většinou stejný:

Podání zeleninového příkrmu

Dětské příkrmy z Masa

Až vaše dítě ochutná několik druhů zeleniny můžete začít zavádět maso, které povaříme a přidáme do zeleninového příkrmu. Ze začátku přidáme pouze pár lžiček 1 x týdně. V dalším týdnu maso do příkrmu dáme 2 x týdně a v týdnu následujícím 3 x týdně. Další týden můžeme také zavést žloutek.
Vybírejte libové druhy masa a nezapomeňte, že červené maso obsahuje až 3 x více železa než bílé maso.

Doporučené maso

Doporučené maso (v tomto pořadí): libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, jehněčí.

LEPEK

Lepek je bílkovina obsažená např. v ječmeni či pšenici. Poslední studie ukazují, že nezáleží na době, kdy je do stravy dítěte zaveden lepek. Nejlepší však je, pokud je dítě v době zavedení ještě stále kojeno. Někdo preferuje zavádět lepek v době, kdy už dítě sní plnou dávku zeleniny, někdo dříve.
Ať se rozhodnete zavádět lepek v jakékoliv době, nezapomeňte, že bychom jej měli zavádět postupně (začněte pouze jednou lžičkou) a samostatně (nikdy ne s jinou novou potravinou).
Existuje několik způsobů, jak zavést lepek:

Dětské příkrmy z Ovoce

Asi po dvou měsících zavádíme dopolední svačinku ve formě ovoce. Opět zavádíme postupně od několika lžiček na ochutnání až po plnou dávku (100–200 g) a sledujeme reakci.

Doporučené Ovoce

Ať už jste se rozhodli začít čímkoliv, stejně jako já – dýní či cuketou nebo tradičně mrkví, přeji Vám, aby vašim dětem chutnalo.