1. měsíc dětských příkrmů

Pokud je pro vás stejně jako pro mnoho rodičů důležité, co dítě ochutná jako první, doporučuji si přečíst článek první příkrm. Cílem prvního roku dítěte je především ochutnávat a poznávat různé chutě, struktury, barvy a vůně jídla. Není až tak podstatné kolik toho dítě sní a je to stejně jako u dospělých velmi individuální. Pokud chcete znát nějaký údaj, většinou se za plnou dávku příkrmu považuje 150–250 g. Je naprosto normální, že dítě ochutná jen pár lžiček, nebo naopak některé jiné dítě sní hned plnou misku – množství nechte na dítěti. Množství příkrmů je ovlivněno skladbou příkrmu, ale i kapacitou žaludku a zastoupením mléčné složky. U dětí bez zdravotních problémů a rizik je vážení příkrmů zbytečné a mnohdy i stresující. Omezujte pouze množství u velkých alergenů, které den po dni navyšujte (např. lepek ve formě kuskusu).

Buďte trpěliví, dítě motivujte, ale do jídla rozhodně nenuťte. Ideálně jej ani nijak nezabavujte, aby se dítě mohlo plně věnovat jen jídlu a nepřijímalo potravu, aniž by si to uvědomovalo.

Každou novou potravinu zavádějte dva až tři dny, aby se mohla případně projevit alergická reakce. V tabulce jsou potraviny uvedeny zvlášť pro lepší přehlednost, zavedené potraviny ale můžete i libovolně kombinovat. Důležité je, aby dítě mělo v jeden den pouze jednu novou potravinu.

Po příkrmu dítě nakojte, můžete také začít nabízet vodu, ale ne na úkor kojení. Nemusíte pořizovat žádné speciální lahvičky i s ohledem na kojení je nejlepší dítěti vodu nabízet z klasického hrníčku, skleničky či panákovky.

Kvůli lepšímu trávení a vitamínům rozpustných v tucích do zeleniny hned od prvních příkrmů přidávejte pár kapek nějakého kvalitního oleje.