Dětské příkrmy den po dni

Období příkrmů je kvůli velkému množství informací, které se navíc mohou podstatně lišit, pro některé rodiče mnohdy velmi náročné. Jídlo by pro dítě ale ani pro matku nemělo být stresující. Věřím, že vám mohu zodpovědět ty nejčastější otázky týkající se zavádění příkrmů a ukázat konkrétní jídelníček od šestého měsíce až po jeden rok dítěte. V nadpise se vždy jedná o měsíce, jak dlouho zavádíme příkrmy, nikoliv o věk dítěte. Než se do příkrmů pustíte, doporučuji si první přečíst kdy s příkrmy začít.

Každé dítě i stravovací návyky v rodině jsou individuální. Zkuste dítěti nabídnout jídelníček, co nejpestřejší, dejte přednost lokálním sezónním potravinám a nezapomeňte, že smyslem příkrmů v prvním roce života dítěte je jídlo ochutnávat a poznávat. Nechtějte proto, aby Vaše dítě bylo podle tabulek, berte je jen jako pomoc a inspiraci, ale řiďte se především vlastními pocity a potřebami dítěte. Pořadí jednotlivých potravin, ale i zavádění chodů do jídelníčku dítěte je také velmi individuální. Stejně jako rychlost zavádění potravin, kterou přizpůsobte dítěti.

První měsíc (u kojených dětí nejčastěji ukončený 6. měsíc věku dítěte) začneme krok za krokem zavádět zeleninové příkrmy, druhý měsíc k zelenině přidáme lepek, maso a žloutek. Třetí měsíc je ideální pro zavedení dopolední svačiny ve formě ovocného příkrmu. Čtvrtý měsíc přidáme odpolední svačinu, pátý měsíc večeři ve formě krémové polévky a šestý měsíc snídani.

Z jídelníčku si vyberte to, co Vám je sympatické, přizpůsobte to dítěti, ročnímu období ale i harmonogramu Vašeho dne.