2. měsíc dětských příkrmů

Cílem druhého měsíce je do jídelníčku zařadit postupně maso, lepek a žloutek. Postupně do zeleninového příkrmu budeme zavádět uvařené maso. Jak rychle maso do jídelníčku zavedete a jak často jej budete dávat, je na vás a na dítěti. Na konci měsíce zavedeme dítěti lepek pomocí kuskusu.

Maso vhodné k příkrmům: kuřecí, krůtí, hovězí, králičí, jehněčí a telecí. Příliš často se nedoporučuje dítěti dávat maso vepřové, neboť je příliš tučné a nemá takovou výživovou hodnotu jako ostatní masa. V jednom roce dítěte potom míříme k 35–70 g syrového očištěného masa, což odpovídá přibližně 22–40 g tepelně upraveného masa. Do jednoho roku ale nemusíte množství příliš řešit, důležité je, aby nad masem pořád převažovala zelenina, která by měla tvořit alespoň 2/3 porce (záleží na celkové porci a také na příloze). Maso je však důležitým zdrojem železa, které dětem často chybí. Zvažte, kterým masem u vašeho dítěte začít a jak často, který druh masa dávat.

Kombinace jsou jen pro představu, zavedené potraviny mezi sebou můžete jakkoliv kombinovat. Důležité je, aby v jeden den byla zavedená vždy maximálně jedna nová potravina. Pro první příkrmy s masem vybírejte nějakou oblíbenou zeleninu dítěte. V průběhu měsíce, kdy nebudeme zavádět maso, dítěti nabídneme stejně jako první měsíc další novou zeleninu.

Po příkrmu dítě nakojte, můžete také začít nabízet vodu, ale ne na úkor kojení. Pokud je dítě na UM a už jej po příkrmu nevyžaduje, nabízejte vodu. Nemusíte pořizovat žádné speciální lahvičky i s ohledem na kojení je nejlepší dítěti vodu nabízet z klasického hrníčku, skleničky či panákovky.

Kvůli lepšímu trávení a vitamínům rozpustných v tucích do příkrmu nezapomeňte přidat pár kapek nějakého kvalitního oleje.