Přestože se v dnešní době stravování řeší ze všech stran, na pitný režim se dost často zapomíná. Existují tabulky podle věku ale i hmotnosti dítěte, které nám říkají, kolik by toho dítě mělo vypít. Je to stejné, jako pravidlo, že každý dospělý by měl denně vypít tři litry vody. Obojí je tak trochu přežitek. Neměli bychom se řídit pouze tabulkami, ale spíše sledovat signály, že dítě pije dostatečně. Záleží také na venkovní teplotě a fyzické aktivitě. Pitný režim bychom měli zvýšit také při nadměrném pocení, horečce nebo hrozící dehydrataci (zvracení nebo průjem).
Tekutiny dítě nepřijímá jen z vody
Co by mělo dítě pít?
Základem pitného režimu u dětí ale i dospělých by měla být čistá voda.
Ani dospělý člověk by neměl pitný režim stavět na slazených nápojích, ať už se jedná o ochucené minerálky, limonády nebo džusy. Jen pro zajímavost, v litrové krabici džusu se skrývá téměř 23 kostek cukru. Celodenní popíjení kyselých limonád nebo oblíbené vody s citronem navíc přináší zvýšené riziko kazu. Všechny tyto nápoje snižují pH v ústech, a pokud je dítě bude popíjet z láhve celý den, sliny nezvládnou obnovit přirozené pH. Se špatným pitným režimem nehrozí jen větší riziko kazu, ale i vznik obezity, která je v dětském věku často zapříčiněna právě sladkým pitím. Ovocné šťávy a pitíčka mohou být příčinou, proč v budoucnu dítě odmítá pestrou a vyváženou stravu. Důvodem není jen sladká chuť pití, ale také jeho energetická hodnota, kvůli kterému je dítě již syté. Je také žádoucí se vyhýbat perlivým vodám.
Kdy pít?
Příjem tekutin by měl být pravidelný v průběhu celého dne. Při spánku dochází ke ztrátě tekutin pocením a dýcháním, proto dítěti nezapomeňte nabídnout vodu hned po probuzení. Nejméně pít by se mělo v průběhu jídla, protože tekutiny zbytečně ředí trávicí enzymy a zhoršuje se tak proces trávení. Neznamená to však, že by děti během jídla neměly pít. Před spaním by měl být příjem tekutin co nejmenší, aby se zbytečně nezatěžoval trávicí trakt a vylučovací ústrojí.
Jak zlepšit pitný režim dítěte?
- Staršímu dítěti dejte možnost, aby si vybralo láhev (hrníček, skleničku) samo.
- Dítěti pití pravidelně nabízejte a mějte u sebe láhev s vodou kdykoliv a kdekoliv.
- Vyzkoušejte různou teplotu tekutin.
- Do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny (vodnatější jsou např. melouny, jablka, okurky).
- Vařte častěji polévky a řidší omáčky.
Kdy a z čeho dítěti nabídnout vodu?
Vodu můžete dítěti nabídnout s prvními příkrmy (ukončený 6. měsíc dítěte). Nenahrazujte tím však kojení a nestresujte se množstvím, které dítě vypije (nebo spíše nevypije).
Často se na skupince ptáte na netekoucí lahvičky, kterých je na trhu velké množství. Jsou praktické, děti se z nich naučí velmi rychle pít, nepolijí se, a tudíž je nemusíte často převlékat. S těmito lahvičkami je to ale stejné jako s dudlíkem. Dítě tím netrénuje klasické pití, ale především sání, které je žádoucí do 6 měsíců. Dejte proto dětem prostor a čas, aby se naučily pít z hrnečku (kelímku), stačí malý hrníček na kávu, panákovka nebo praktická sklenička. Děti to většinou baví a vypijí toho více než z lahviček, navíc si trénují koordinaci ruka-oko-ústa. Pokud byste měli strach, že dítě hrneček či skleničku rozlije, nebo doma nemáte nic praktického, na trhu existuje kelímek pro malé děti.
Láhev na ven
Ven můžete brát lahve s širším hrdlem nebo třeba termosku s hrnečkem, voda navíc nebude hned teplá, což se v těchto vedrech hodí. Pokud ale venku nechcete řešit, že se dítě poleje, volte lahev s brčkem. Brčko by nemělo být příliš dlouhé, dítě by ho mělo semknout rty, nikoliv zuby – v takovém případě najděte jinou lahev nebo brčko ustřihněte. 😊
Kolik má dítě vypít?
Tyto údaje uvádím pouze pro informaci, protože se na ně ve skupině maminky často ptají, neměli bychom se však řídit pouze tabulkami. Ale spíše sledovat, zda dítě dostatečně pije a zvýšit příjem tekutin při fyzické aktivitě dítěte či letních horkých dnech. Pitný režim je samozřejmě důležité zvýšit také při nadměrném pocení, horečce, hrozící dehydrataci (zvracení nebo průjem). U starších dětí nám toho může hodně prozradit i barva moči, čím tmavší moč je, tím více tělu chybí tekutin.
Potřeba tekutin závisí na hmotnosti dítěte:
10.den–7. měsíc dítěte 150–160 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte,
8.–12. měsíc dítěte 100–140 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte,
2. rok dítěte 80–120 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte,
3.–5. rok dítěte 80–100 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte,
6.–10. rok dítěte 60–80 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte,
To znamená, že dítě, které má 1 rok a 12 kg, by mělo vypít za den přibližně 1,2 l až 1,7 l.
Dehydratace
Dehydratace je stav, kdy je zvýšená ztráta vody z těla v důsledku průjmu, zvracení nebo nedostatečného příjmu tekutin.
Jak poznám dehydratované dítě?
- Dítě močí méně než obvykle.
- Typická je změna chování (neklid nebo naopak výrazné zklidnění).
- Dítě má suchý jazyk, kruhy pod očima a neslzí.
- Pokud dítěti zvednete např. na břichu kůži mezi váš palec a ukazováček, kůže se nevrací hned zpět, ale trvá to několik sekund.