Rebarbora je zelenina, kterou využíváme spíše jako ovoce do koláčů, závinů, bublanin či buchet. Často se z rebarbory dělají ovocné knedlíky, kompoty nebo marmelády. Má celkem specifickou nakyslou chuť, která sladké moučníky osvěží, je výborná například v kombinaci s jahodami.

Kdy rebarboru sklízet?

K jídlu se využívá pouze rebarborový řapík, a to jen v období rebarborové sezóny, která se nejčastěji uvádí, že je od poloviny května do poloviny června. Nejjistější doba na její sklizeň je však do konce května, později se v ní už tvoří příliš velké množství kyseliny šťavelové.

Tipy, jak s rebarborou v kuchyni pracovat

Jaké problémy může rebarbora způsobit?

Rebarbora není vhodná pro malé děti a těhotné

Pro miminka a malé děti není rebarbora vhodná, odborníci dokonce uvádějí, že by děti rebarboru neměly jíst až do deseti let. Rebarbora se nedoporučuje ani lidem, kteří trpí na ledvinové kameny nebo mají problémy s močovými cestami. Důvodem je právě vysoké množství kyseliny šťavelové.

Pokud dodržíte zásady, jak s rebarborou v kuchyni pracovat a nemáte žádné výše uvedené zdravotní problémy, tak vám malé množství na koláči rozhodně neublíží. Kdy rebarboru nabídnete svým dětem, je samozřejmě na vás, myslete však na to, že by se to s jejím množstvím nemělo přehánět. Dětem dávejte rebarboru vždy tepelně upravenou a vyhněte se například za studena připravovaným limonádám z rebarbory. I v případě limonády rebarboru první uvařte. Do příkrmu z rebarbory se určitě nepouštějte. 😊

Proč není rebarbora vhodná pro děti a těhotné