Dříve byly ryby považovány za silný alergen a do jednoho roku dítěte se příliš nedoporučovaly. Dnes se ale odborníci přiklání spíše k názoru, že plusy převažují. Ryby jsou velkým zdrojem omega 3 mastných kyselin a dalších pro tělo prospěšných látek, proto by se do jídelníčku měly zařazovat rozhodně dříve než před prvními narozeninami.

Kdy zavést ryby do jídelníčku dítěte?

Pokud budete hledat informace o tom, kdy zavést ryby do jídelníčku dítěte, najdete spoustu rozdílných informací stejně jako u dalších potravin. Jestliže u dítěte není větší riziko alergie, ideální čas je postupně po zavedení maso-zeleninových příkrmů. U kojených dětí to vychází přibližně na ukončený 8. měsíc dítěte (tedy na 3. měsíc přikrmování). Více než na tabulky se ale soustřeďte na dítě, jeho potřeby a případné alergie. Ryby zavádějte opatrně, nenuťte dítě do jídla a trpělivě nabízejte. Nezapomeňte, že není důležité, kolik toho dítě sní, v prvním roce dítěte je důležité především ochutnávání, nikoliv množství.

Sladkovodní nebo mořské ryby?

Doporučuje se začínat sladkovodními rybami, které žijí u nás, nejčastěji kaprem či pstruhem. Pokud dítě nebude mít žádnou reakci, můžete vyzkoušet i ryby mořské (tresku a lososa).

Jaké ryby se nedoporučují?

Pro malé děti se kvůli methylrtuti nedoporučuje tuňák, ani dravé ryby jako je žralok, štika, candát nebo mečoun.

Jak rybu připravit?

Pokud máte možnost, vybírejte ryby čerstvé. Velmi jednoduše ryby připravíte na páře tak jako zeleninu. Můžete využít pečicí papír, který i s rybou dáte do napařovacího vějíře. Doporučuje se ryby připravovat raději na mírném plamenu a delší čas. Jakmile bude ryba hotová, nezapomeňte ji důkladně zbavit kostí. Později rybu vyzkoušejte upéct na másle v troubě, můžete přidat citron, tymián či rozmarýn, obě bylinky se k rybám skvěle hodí.

Ryby a alergie

Jelikož se opravdu může jednat o alergen, buďte ze začátku opatrní (s množstvím i hlídáním případné reakce).

Pokud jste vy, partner, případně prarodiče dítěte silní alergici nebo astmatici (nejhorší predispoziční možnost pro dítě), je pochopitelné, že máte ze zavádění ryb obavy.

Jak opatrně zavádět rybu do jídelníčku dítěte?

Jak zavést ryby - Dětské příkrmy
Jak zavést ryby - ryby na páře
Jak zavést ryby - rybí kousky