Když se řekne první příkrm, většina lidí si přestaví rozmixovanou mrkev. Bylo totiž zvykem začínat příkrmy mrkví. Dnes se ale hlavně kvůli dobré stravitelnosti a absenci alergenů doporučuje začínat příkrmem z dýně nebo příkrmem z cukety. Rozmixovaná dýně i cuketa mají na rozdíl od mrkve vodnatou konzistenci, která dítěti může připomínat mateřské či umělé mléko. Proto doporučuji mrkev zavádět až po dýni a cuketě.
Složení Mrkve
Kromě vody, které je v mrkvi asi 88 %, obsahuje vitamíny A, B, C, D, E a K také hořčík, jód, selen, draslík, vápník, železo i vlákninu.
Kupovaná mrkev v obchodech
Pokud nějakou zeleninu v obchodech seženeme v bio kvalitě, je to právě mrkev. Mrkev je hojně zastoupená i v kupovaných příkrmech.
Příprava příkrmu z MRKVE
- Mrkev okrájíme, očistíme a omyjeme.
- Nakrájíme na kolečka.
- Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kousky nejsou úplně měkké.
- Mrkev rozmixujeme do hladké kaše.
- Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.
Jak příkrm uchovat
- Příkrm dáme do sklenice a zavaříme.
- Studeným příkrmem naplníme mrazící formičku (můžete zakoupit na alza.cz nebo heureka.cz) a zamrazíme, poté přendáme do uzavíratelných sáčků (také naleznete na alza.cz nebo heureka.cz).
Doporučuji jednotlivé druhy příkrmu zamrazovat zvlášť, abychom je poté mohli lehce kombinovat. Jednotlivé sáčky si popište, např. dýni, mrkev a batáty byste po zamrazení od sebe nerozeznali. 🙂
Podání příkrmu
- Večer před tím, než budeme příkrm podávat, přendáme požadované množství do lednice.
- Ohříváme ve vodní lázni.
- Jakmile má příkrm příjemnou teplotu, nezapomeneme přidat pár kapek olivového či řepkového oleje.
- Jednou ohřátý příkrm už nikdy dále neuskladňujeme.