Živočišné mléko (nejčastěji kravské) a jeho produkty jsou jedny z nejvíce diskutovaných potravin v dětské stravě.

I tady bych ráda připomněla, že období příkrmů zvláště pro prvorodičky je v dnešní době mnohdy velmi stresující, a to především kvůli velkému množství informací, které se navíc podstatně liší. Jídlo by pro dítě ale ani pro matku nemělo být stresující. Každé dítě i stravovací návyky v rodině jsou individuální, proto také dejte na potřeby miminka a svůj instinkt. Zkuste nabídnout dítěti jídelníček, co nejpestřejší, dejte přednost lokálním sezónním potravinám a nezapomeňte, že smyslem příkrmů v prvním roce života dítěte je ochutnávat a poznávat.

Výběr mléčných výrobků

Spektrum mléčných výrobků je opravdu pestré a jednotlivé produkty z živočišného mléka se od sebe velmi liší, kvalitou či obsahem bílkovin. Budete-li se rozhodovat, zda a kdy zařazovat mléčné výrobky do dětské stravy, přemýšlejte nad tím, v jaké kvalitě je výrobek, sledujte množství bílkovin, cukru, soli a obsah aditiv. Uvažujte nad tím, v jakém množství mléčné výrobky dítěti dávat. A zkuste se vyhnout extrému, do kterého nás někdy bohužel tlačí reklamy či systém obecně např. zařazení mléčných výrobků ideálně 3 x denně každý den, nebo naopak striktní vyhýbání se jakémukoliv mléčnému výrobku. Vyzkoušejte i produkty z kozího či ovčího mléka, ať je jídelníček dítěte pestřejší.

Zavádíme jogurt

Vzhledem k rozdílům jednotlivých mléčných výrobků jsem sepsala více článků, které se mléčných produktů týkají. Doufám, že v nich najdete odpovědi na všechny otázky, které vás v souvislosti s tímto tématem napadají. Pokud s příkrmy teprve začínáte, určitě se vám budou hodit informace jak a kdy zavádět jogurty, těch s kvalitním složením už je na trhu spoustu, dám vám pár tipů na ty, které kupuji já.

Alergie na kravské mléko

Nejčastější alergií u dětí do dvou let je alergie na bílkovinu kravského mléka, která samozřejmě se zaváděním mléčných výrobků souvisí. Pokud vás toto téma zajímá, sepsala jsem několik obecných informací. Jestliže ale máte jakékoliv podezření, že by vaše dítě mohlo touto alergií trpět, vše konzultujte s pediatrem.

Zavádíme živočišné mléko

Nejdiskutovanější skupinou mléčných výrobků ve stravě dětí ale i dospělých jsou v posledních letech živočišná mléka. Velmi často se toto téma objevuje i na skupině a často se řeší v souvislosti s umělým mlékem po prvním roce dítěte. I tady bych ráda doplnila informaci, že pokud má dítě pestrý, kvalitní jídelníček a dostatek tekutin, po prvním roce už umělé mléko nepotřebuje. Naopak mateřské mléko je pro děti i po prvním roce velmi prospěšné a pokud to dítěti i mámě vyhovuje, není potřeba ho nahrazovat jiným mlékem. Věřím, že v tomto článku najdete všechny informace, které vás ohledně kravského, ovčího a kozího mléka zajímají.

Jak zavádět mléčné výrobky dětem