Pokud jste si už někdy někomu „postěžovali“, že se vaše miminko budí častěji, než byste si přáli, možná jste dostali radu, ať dáte před spaním dítěti kaši. Tento mýtus totiž předpokládá, že jediným důvodem, proč se dítě budí, je hlad. Kaše určitě není zaručený způsob, jak dítě uspat na celou noc. A neexistuje ani žádná studie, která by to potvrzovala. Kaše má hustou konzistenci a dítě lidově řečeno „zaplácne“. Na noc je těžce stravitelná a kvůli zažívacím problémům může naopak časté noční buzení ještě zhoršit.
Časté noční buzení
Dítě se může budit z různých důvodů. Časté noční buzení může souviset například s novými pohybovými dovednostmi dítěte, růstem zubů, separační úzkostí, nekomfortem, strachem, většími podněty během dne či nočními běsy. Spánek dítěte se vyvíjí a mění právě v souvislosti s potřebami dítěte. Někdy je nejjednodušší noční buzení přijmout tak, jak je a nehledat zbytečně chyby v sobě ani v dítěti. Je naprosto přirozené, že se dítě budí. Pokud by vás zajímal laskavý přístup k dětskému spánku, moc doporučuji knihu S láskou o dětském spánku od Lenky, medicínské antropoložky, která tvoří i instagramový profil Prosím spinkej, kde také najdete spoustu informací.
Kaše na snídani
Je kaše opravdu takovým strašákem? Kvalitní kaše je výborným způsobem, jak začít den. Hodí se skvěle na snídani a výhodou je, že existuje spoustu variant a možnostní, jak kaši připravit (z vody, mléka, rostliných nápojů) a dochutit (čerstvé nebo lyofiliované ovoce, přesnídávky, oříšky, semínka, oříšková másla, samozřejmě podle věku dítěte).
Co k večeři?
Pokud chcete malým dětem zařadit večeři, můžete vyzkoušet zeleninové polévky. Jejich příprava je velmi jednoduchá a rychlá, navíc je můžete s ohledem na zavedené potraviny a alergie, upravit tak, jak potřebujete. Polévky dochutíte a budete mít zdravou večeři nejen pro dítě, ale pro celou rodinu. Tato večeře navíc v sychravém počasí hezky zahřeje a zasytí. Možná taky dítě díky polévce přijde na chuť i zelenině, kterou běžně nejí. Polévka se dá připravovat z jakékoliv zeleniny v různých kombinacích, jednoduše tak spotřebujete zeleninu, kterou máte doma či v mrazáku.
Postup je velmi jednoduchý a rychlý.
Postup přípravy polévky
- Na másle (ghí, oleji) opražíte cibulku (u malých dětí můžete úplně vynechat).
- Přidáte jakoukoliv na kostky nakrájenou zeleninu.
- A po chvíli zalejete vývarem (případně vodou, pokud vývar nemáte).
- Větším dětem můžete polévku dochutit (česnekem, solí, pepřem a dalším kořením).
- Po změknutí zeleninu tyčovým mixérem rozmixujete.
- Pro větší děti či dospělé můžete do polévky v závěru přidat smetanu na vaření, na talíř nastrouhaný parmezán, opečené kostičky chleba v troubě nebo pro dospělé opraženou slaninu.