Asi nejdůležitější otázkou je, zda už je ten správný čas začít s příkrmy. O době, kdy s příkrmy začít, jsem mluvila s dětskou lékařkou, laktační poradkyní a nutriční specialistkou. Ne všechny informace se shodovaly. To byl pro mě první impuls, proč jsem se o dětské příkrmy začala více zajímat. Důležité je, jak bylo dítě krmeno do teď, jestli bylo kojené nebo na umělé výživě. Dalším ukazatelem je, zda se dítě o jídlo začíná zajímat a je na příkrmy připravené.

Kdy začít s příkrmy u kojeného a nekojeného dítěte?

Pokud je dítě na umělé výživě, většinou se doporučuje začít s příkrmy po ukončeném 4. měsíci (den poté, kdy byly dítěti 4 měsíce), aby se, co nejdříve nahradila umělá výživa pestrou stravou.

U kojených dětí už se názory liší. Někteří doktoři a nutriční specialisti mluví mezi 4. až 6. měsícem o tzv. imunologickém okénku a doporučují v tomto období zavádět příkrmy. WHO (Světová zdravotnická organizace), Ministerstvo zdravotnictví ČR, laktační poradkyně a někteří pediatři naopak doporučují plně kojit do ukončeného 6. měsíce a teprve poté začít s příkrmy, především proto, že se předpokládá, že v této době už se miminku začínají vyčerpávat zásoby železa.

Proč nezačínat s příkrmy před ukončeným 4. měsícem?

Je dítě připraveno?

Je důležité ke každému dítěti přistupovat individuálně a posuzovat jeho:

Kdy začít s příkrmy u nedonošených dětí?

Nedonošené děti (děti narozené před ukončeným 37. týdnem):

Kdy jsem začala já s prvními příkrmy?

Já se řídila heslem WHO a naší pediatričky: Nejdříve po ukončeném 4. měsíci a nejpozději po ukončeném 6. měsíci.

S příkrmy jsem tedy začala pár dní (asi týden) před ukončeným 6. měsícem. A to především proto, že syn měl dle rozboru krve už delší dobu nedostatek železa a museli jsme jej doplňovat ve formě kapek. Dalším signálem pro mě také bylo, že syn jevil o jídlo zájem. Řiďte se svým dítětem a selským rozumem, na příkrmy nespěchejte, ale ani je zbytečně neoddalujete.

Až bude i pro vaše dítě ten správný čas, přečtěte si článek Jak začít s příkrmy.

Rubriky

Sdílejte