Aktuálně začíná sezona jahod 🍓. Pokud jich budete mít plnou zahrádku nebo příležitost vyrazit na samosběr, využijte toho, i když vaše dítě ještě aktuálně jahody nejí. Udělejte jahodovou přesnídávku a zavařte ji na pozdější časy, v zimě se bude určitě hodit.
Příprava jahodové přesnídávky
- Jahody důkladně očistíme a omyjeme.
- Kousky jahod dáme do hrnce.
- A na mírném stupni prohřejeme.
- Můžete je trošku podlít vodou.
- Jahody vložíme do mixéru a rozmixujeme na požadovanou konzistenci.
Pokud by byla jahodová přesnídávka pro dítě příliš kyselá, přidejte k ní rozmačkaný banán, který přesnídávku osladí.
Podání a uchování přesnídávky
- Jahodovou přesnídávku dáme do misky nebo plnicí kapsičky a ihned podáváme
- Můžeme ji takto uskladnit maximálně do druhého dne v lednici.
Zavaření jahodové přesnídávky
Spolu s jahodami povařte i jablka. Ovoce rozmixujte, naplňte skleničky a zavařte. Vzhledem k tomu, že jablka jsou konzervant, mělo by jich být vždy dvakrát více než jahod.
Takto vám přesnídávka vydrží i několik měsíců. Před podáním zkontrolujte víčko, případně ochutnejte.
Jahody a alergie
Jahody mohou být alergenem a doporučují se nejdříve od 9. měsíce věku dítěte (někdy až od 1 roku dítěte). Pokud má dítě ze stran rodičů nějaké predispozice k alergiím (atopický ekzém či astma) nebo už se u něj samotného nějaká alergie projevila, s jahodami určitě vyčkejte. První několikrát vyzkoušejte povařené jahody a až později čerstvé. Nezapomeňte, že ve většině případů se alergie neprojeví hned po prvním vyzkoušení alergenu, proto jahody zkoušejte alespoň tři dny.
Někdy se může stát, že dítě nemá na potravinu žádnou alergickou reakci ani po několikátém podání, v pozdějším věku se však reakce na potravinu objeví. Typické je to právě pro jahody. Někdy navíc potravina vadí pouze v čerstvé formě a po uvaření nenastane žádná reakce. V takových případech alergie většinou sama zmizí. Jahody dočasně vyřaďte z jídelníčku dítěte a za několik měsíců je zkuste opatrně nabídnout znovu.