Mléko patří mezi časté alergeny, proto je potřeba k mléčným výrobkům přistupovat opatrněji.

Alergií na bílkovinu kravského mléka trpí 2–5 % malých dětí (menší pravděpodobnost je u kojených dětí). Jedná se o nejčastější alergii u dětí do dvou let. A třetí nejčastější alergii u všech věkových skupin. Důležitou roli při vzniku této alergie hraje genetika.

Jak se ABKM projevuje

Alergická reakce může být opravdu rychlá, objeví se ihned nebo do několika minut. Typické jsou kožní projevy, zarudnutí, opuchnutí ale i vážnější reakce jako je snížení tlaku nebo dýchací potíže. Reakce se ale může objevit i později, nejdříve za 6 hodin, nejčastěji za 24 až 48 hodin, proto je důležité nezavádět více potravin ve stejnou dobu a potravinu vyzkoušet více dní. Nejčastějšími projevy jsou problémy s trávicím ústrojím – zvracení, hlen ve stolici, nafouknutí, nadavování ale i neklid či podráždění, proto je mnohdy velmi obtížné tuto alergii odhalit.
Všechny příznaky nebo jakékoliv podezření, konzultujte s dětským lékařem. Dobrou zprávou je, že u většiny dětí po adekvátní léčbě alergie vymizí.

ABKM u dětí na umělém mléce

Pokud je dítě na umělém mléce, musí přejít na tzv. speciální formule a z jídelníčku vyloučit všechny mléčné výrobky. Kozí ani ovčí mléka nejsou pro léčbu ABKM vhodná, rostlinné nápoje také nejsou doporučovány, protože pro malé děti nemají plnohodnotné složení.

ABKM u kojených dětí

U kojených dětí je potřeba, aby matka vyloučila všechny mléčné výrobky i produkty, které mohou obsahovat stopy mléka. Je žádoucí, aby matka doplňovala vitamín D a zařadila do jídelníčku potraviny obsahující vápník. Rozhodně není potřeba a ani to není žádoucí, aby kojící matka mléčné výrobky ze stravy vyřadila preventivně. V případě podezření se nejprve poraďte s dětským lékařem.
Alergie na bílkovinu kravského mléka ABKM