Ve čtvrtém měsíci budeme zavádět odpolední svačinu ve formě placiček, zeleninových hranolek a pečiva s pomazánkami z domácí lučiny.
Dopoledne budeme dále pokračovat v zavádění ovoce, můžete jej mixovat nebo nabízet ve formě kousků. Zavedené ovoce můžete kombinovat s dalším ovocem nebo zeleninou, podle ročního období a chuti.
Na oběd budeme dále pokračovat v zavedených příkrmech stejně jako v předchozích měsících. Zavedenou zeleninu mezi sebou můžete libovolně kombinovat, přidávat maso i přílohu. A postupně zavedeme ryby. Nezapomeňte však, že v jeden den byste neměli zavádět více nových potravin. Pokud dítě k odpolední svačině vyzkouší něco nového, na oběd či dopolední svačinu už dávejte jen zavedené potraviny a obráceně, pokud budete k obědu přidávat nové potraviny, nic nového k dopolední ani odpolední svačině již nenabízejte. Každá nová potravina se doporučuje zkoušet více dní po sobě, zvažte, zda je to potřeba individuálně podle Vašeho dítěte a podle druhu potraviny.
Pokud ještě dítě nemá zuby, nemusíte mít strach, že by dítě odpolední svačinu ve formě kousků nezvládlo, dítě si s jídlem poradí i pomocí dásní. Je však důležité dítěti jídlo nabízet bezpečně. Nabízejte dítěti pouze potraviny ve vhodné konzistenci, velikosti a tvaru, tak aby nedošlo k dušení. Dítě u jídla v židličce nepoutejte a nikdy jej nenechávejte samotné.
Rozlišujte mezi dušením a dávením. Dávicí reflex je žádoucí obranná reakce, kdy se dítě snaží dostat překážku z dýchacích cest pryč. Pokud dítě všechno jídlo vystrkuje jazykem ven, není na kousky ještě připraveno.
Z hlediska logopedie se doporučuje seznámit děti s kousky jídla nejpozději do 10. měsíce věku dítěte, kvůli trénování mluvidel a tím související pozdější výslovností.